Contact us with any questions or comments about this site.

Judge's Daily Calendar

Today (6/22/2017)

Judge Jacquelyn Duffy
8:30amMISDEMEANOR CALENDAR
Dept. 1
1:30pmJURY TRIAL - DAY 3 17PT-00155
IN RE: MATTHEW W. KELLY
Dept. 1
Judge Barry T. LaBarbera
9:00amLAW AND MOTION CALENDAR
Dept. 2
Judge Dodie A. Harman
8:30amFELONY ARRAIGNMENT CALENDAR
Dept. 3
Judge Ginger Garrett
9:00amDARK
Dept. 4
1:30pmDARK
Dept. 4
Judge Gayle L. Peron
8:30amFELONY CALENDAR ***REPORTER***
Dept. 5
1:30pmRESTITUTION HRG ***REPORTER***
PEO VS WILFREDO GUTIERREZ 15F-04821
Dept. 5
Judge Hugh Mullin, Assigned
8:30amFELONY CALENDAR TO DEPARTMENT 5
Dept. 6
9:00amJURY TRIAL - DAY 10
PEO V. HANSON 16F-05123
Dept. 6
Judge John Fisher, Assigned
8:30amMISDEMEANOR CALENDAR
Dept. 7
Judge Tana Coates
8:30amMISDEMEANOR CALENDAR
Dept. 8
Judge Charles S. Crandall
8:30amEX PARTE HEARING
Dept. 9
9:00amCMC CALENDAR
Dept. 9
9:30amUNLAWFUL DETAINER (2)
CONFIDENTIAL
Dept. 9
1:30pmDARK
Dept. 9
Judge Michael L. Duffy, Assigned
8:30amFELONY CALENDAR
Dept. 10
Commissioner Erin Childs
8:25amEX PARTE CALENDAR (2)
Dept. 11
8:30amRFO
RAMOS VS. BUDGE; 14FL-0459
Dept. 11
10:00amTRIAL CALENDAR
FERNANDES-HENRY VS. NEVIS; FL120034
Dept. 11
1:30pmTRIAL CALENDAR
FERNANDES-HENRY VS. NEVIS; FL120034
Dept. 11
Judge Linda D. Hurst
8:30amDARK
Dept. 12
1:30pmJUVENILE DEPENDENCY CALENDAR
Dept. 12
8:30amJUVENILE DELINQUENCY CALENDAR
Juv. Services Center
1:30pmDARK
Juv. Services Center
Commissioner Tim Covello
8:30amTRAFFIC ARRAIGNMENTS
Veterans Memorial Bldg.
1:30pmTRAFFIC COURT TRIALS
Veterans Memorial Bldg.
Judge Rita Federman
8:30amREQUEST FOR ORDERS CALENDAR
Paso Dept. 1
1:30pmOSC/TRO - 16FLP-0503
Paso Dept. 1
Judge Roger Picquet, Assigned
8:30amCOURT TRIALS-SHORT CAUSE
UNLAWFUL DETAINER CASES
Paso Dept. 2
10:00amOSC RE PRELIMINARY INJUNCTION
17LCP-0269 & 17LCP-0273
Paso Dept. 2
Commissioner Tim Covello
8:30amDARK
Paso Hearing Room

Tomorrow (6/23/2017)

Calendar Not Finalized Yet

Judge Jacquelyn Duffy
8:30amARRAIGNMENT CALENDAR
Dept. 1
Judge Barry T. LaBarbera
9:00amTRIAL SETTING CONFERENCE
Dept. 2
Judge Dodie A. Harman
8:30amDRUG COURT
Dept. 3
Judge Ginger Garrett
9:00amDARK
Dept. 4
1:30pmDARK
Dept. 4
Judge Gayle L. Peron
9:00amBHTC/ATCC
Dept. 5
1:30pmRESTITUTION HRG RULING ***REPORTER***
PEO VS JARMIN/JORDAN
Dept. 5
Judge Craig van Rooyen
8:30amDARK
Dept. 7
Judge Tana Coates
8:30amDARK
Dept. 8
Judge Roger Picquet, Assigned
9:00amPROBATE CALENDAR
CONSERVATORSHIPS & GUARDIANSHIPS
Dept. 8
9:30amLPS CONSERVATORSHIP CALENDAR
**REPORTER REQUIRED**
Dept. 8
9:30amLPS EX PARTE CALENDAR
**REPORTER REQUIRED**
Dept. 8
Judge Charles S. Crandall
9:00amDARK
Dept. 9
1:30pmDARK
Dept. 9
Judge Michael L. Duffy, Assigned
9:00amJUVENILE JURISDICTION HEARING
*REPORTER NEEDED*
Dept. 10
Commissioner Erin Childs
8:25amEX PARTE CALENDAR
Dept. 11
8:30amTRIAL CALENDAR
TURNER VS. TURNER; 16FL0813
Dept. 11
1:30pmTRIAL CALENDAR
MCCONAL VS. MCCONAL; 15FL-0759
Dept. 11
Judge Linda D. Hurst
8:30amJUVENILE DEPENDENCY CONTESTED
Dept. 12
1:30pmDARK
Dept. 12
8:30amDARK
Juv. Services Center
1:30pmDARK
Juv. Services Center
Judge Rita Federman
8:30amDARK
Paso Dept. 1
1:30pmDARK
Paso Dept. 1
Judge Roger Picquet, Assigned
9:00amDARK
Paso Dept. 2
1:30pmDARK
Paso Dept. 2